Okulista

Okulistyka to dziedzina medycyny, zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem wrodzonych i nabytych chorób oczu, powiek, spojówek czy narządu łzowego.

Badanie okulistyczne przeprowadzane jest za pomocą specjalistycznych urządzeń oraz tablic testowych. Po wykonaniu badania, lekarz dobiera odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe, mające na celu powstrzymanie dalszego pogłębiania się wady lub jej skorygowania.

Okulista w Centrum Medyczne DOKTOR

Nasi specjaliści dr Dorota Podsiadło oraz dr Beata Cembrzyńska diagnozują takie choroby jak astygmatyzm, zez, dalekowzroczność i krótkowzroczność, zapalenie spojówek, zaćmę, jaskrę, zapalenie nerwu wzrokowego, odwarstwienie siatkówki i inne.

Wieloletnie doświadczenie oraz nowoczesne wyposażenie gabinetów okulistycznych zapewniają odpowiednią diagnostykę i leczenie większości wad wzroku.

Jakie badania wykonuje i zleca okulista?

 • Ocena ostrości wzroku – podstawowe badanie wykonywane w gabinecie okulistycznym. Pozwala ocenić, jak duża jest wada wzroku i wykluczyć ewentualne choroby oka. Do jego wykonania używa się tablic i sprzętów komputerowych.
 • USG gałki ocznej – badanie wykonywane rzadko, szybkie i bezbolesne dla pacjenta. Zlecane najczęściej przed operacją zaćmy.
 • Perymetria – czyli badanie pola widzenia. Pozwala sprawdzić, jak wiele dostrzega pacjent, patrząc w jeden punkt.
 • Badanie dna oka – inaczej oftalmoskopia, pozwala zbadać stan siatkówki oka, plamki żółtej, tarczy nerwu wzrokowego oraz naczyń krwionośnych,
 • Pomiar ciśnienia w gałce ocznej – pozwala wcześnie zdiagnozować jaskrę, dlatego jego wykonywanie jest zalecane każdemu pacjentowi, który ukończył 40 rok życia,
 • Tomografia (SOCT) – to skrót od Spektralna Optyczna Koherentna Tomografia, czyli badanie pozwalające otrzymać przekroje siatkówki. Jest bezbolesne i szybkie, pozwala zdiagnozować wiele chorób, takich jak jaskra, obrzęk plamki, zwyrodnienie plamki żółtej oraz wiele innych.

Leczenie zespołu suchego oka

Dry Eye Syndrome (zespół suchego oka), to najczęściej wieloczynnikowa, przewlekła, nieuleczalna choroba dotycząca łez i powierzchni oka. W początkowym okresie choroby może mieć postać bezobjawową.

W Centrum Medycznym DOKTOR w Wałbrzychu przeprowadzamy diagnostykę komputerową na podstawie platformy diagnostycznej MEDIWORKS, wykorzystującą algorytmy sztucznej inteligencji. Leczenie odbywa się z kolei przy pomocy urządzenia IPL ALMA OPTICLEAR, które generuje silny impuls światła (Intensive Pulse Light).

Mechanizm działania IPL (Intensive Pulse Light):

 • ułatwia mechaniczne usunięcie wydzieliny i udrożnienie zablokowanych ujść gruczołów,
 • pomaga zwalczyć infekcje (bakteryjne, nużeńca), często występujące u pacjentów z Zespołem Suchego Oka,
 • zapewnia prawidłową funkcję naczyń krwionośnych,
 • stymuluje komórki macierzyste,
 • stymuluje produkcję kolagenu.

Jak przygotować się do wizyty u okulisty?

Wizyta najczęściej przebiega w dwóch etapach – pierwszym z nich jest wywiad lekarski, podczas którego lekarz zbierze wszystkie niezbędne informacje potrzebne do postawienia diagnozy. Warto zatem przemyśleć, jakie konkretnie mamy objawy i kiedy się one pojawiły. Kolejnym etapem jest badanie, podczas którego używane są takie sprzęty jak refraktometr czy tablice. Na wizytę najlepiej przyjść bez makijażu oraz soczewek kontaktowych.

Warto też pamiętać, że okulista do badania używa często kropel mydriatycznych, które mogą chwilowo (2-3 h) pogorszyć ostrość wzroku.

Do skorzystania z naszych usług zapraszamy także mieszkańców pobliskich miast: Bielawa, Dzierżoniów, Kamienna Góra, Świdnica, Świebodzice, Szczawno Zdrój.

Okulista Wałbrzych – oferta z cenami badań

Badanie okulistyczne – ostrość wzroku, ciśnienie śródgałkowe, badanie w biomikroskopie, badanie dna oka190 zł
Badanie wzroku oraz dobór jednej pary okularów280 zł
Badanie okulistyczne dziecka chorego180 zł
Badanie dziecka do doboru korekcji (3 wizyty)90 zł
Dobór korekcji okularowej (1 sztuka)90 zł
Badanie niemowląt wziernikiem obuocznym (Fisson)250 zł
Badanie w kierunku jaskry- OCT, gonioskopia i pachymetrią240 zł
OCT, RNFL + topografia tarczy nerwu wzrokowego240 zł
OCT siatkówki centralnej240 zł
Badanie pola widzenia150 zł
Płukanie dróg łzowych dziecka300 zł
Płukanie dróg łzowych dorosłego150 zł
Zatyczki do punktów łzowych250 zł
Dobór soczewek kontaktowych180 zł
Dobór soczewek kontaktowych torycznych300 zł
Usuwanie rzęs o nieprawidłowym wzroście – dopłata do kosztów wizyty50 zł
Usuwanie zmian powiek krioaplikacją300 zł
Usuwanie zmian powiek chirurgiczne500 – 1000 zł
Inne zabiegi chirurgiczne powiek (jedna powieka)1500 zł
Inne zabiegi chirurgiczne powiek (dwie powieki)2500 zł
Badanie w kierunku Zespołu Suchego Oka i kwalifikacja do laseroterapii230-
250 zł
Terapia Zespołu Suchego Oka
– jednorazowy laser
– pakiet
350 zł
1000-
1200 zł